Boleń (łac. Aspius aspius) charakteryzuje się długim, nieco spłaszczonym ciałem o oliwkowoczarnym kolorze, z niebieskim połyskiem, jaśniejszymi, żółtymi bokami i srebrzysto białym brzuchem. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa, mają czerwonawe zabarwienie. Płetwa grzbietowa ma 10 -11 promieni, a odbytowa pomiędzy 15, a 18.
Boleń, zwany również rapą, to jedyny drapieżnik z gatunku karpiowatych, który początkowo zjada larwy owadów, skorupiaki i małe ryby, a w okresie dorosłym atakuje żaby, ptaki i gryzonie. Łowiony głównie metodą spinningową lub trollingową.
Wygląd.
Boleń ma spiczastą głowę, małe oczy, szeroki otwór gębowy i wysuniętą szczęką dolną ze zgrubieniem, które wchodzi we wgłębienie szczęki górnej. Zęby dwurzędowe, umiejscowione gardłowo. Ciało ryby pokrywają niewielkie łuski, których w wzdłuż lini bocznych jest pomiędzy 64-76. Dorosły boleń osiąga długość około 50-75 cm i wagę 6-8 kg, choć zdarzały się osobniki o długości 120 cm i wadze do 12 kg.
Występowanie.
to ryba słodkowodna, żyjąca w europejskich rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych oraz w jeziorach, zatokach i wodach płynących. Młode osobniki żyją stadnie, starsze często występują samotnie.
Odżywianie.
Boleń w okresie młodzieńczym zjada głównie larwy owadów i skorupiaki. Starsze osobniki odżywiają się rybami, głównie uklejami, ciernikami, karasiami i okoniami. Duże, dojrzałe bolenie atakują żaby, małe gryzonie, a nawet nieduże ptaki.
AtlasRyb.pl – Barwy rzeki, jak złowić bolenia.
Rozmnażanie.
Za dojrzałego płciowo osobnika uznaje się rybę o długości mniej więcej 30 cm, co następuje około czwartego roku życia. Tarło ma miejsce w rzekach o szybkim nurcie i kamienistym dnie, pomiędzy lutym i majem. Boleń wędrowny odbywa tarło na przełomie marca i kwietnia. Charakterystyczna dla samców jest wysypka tarłowa, którą widać na wieczkach skrzelowych i płetwach piersiowych. Boleń składa ikrę na kamieniach, czasem także na roślinach i podwodnych korzeniach. Czas inkubacji, to około dwóch tygodni, a wykluty z ikry narybek ma niecały cm długości. Pęcherz pławny napełnia się po około siedmiu dniach, a kiedy ryba osiągnie około 3 cm, jest już w pełni ułuszczona. Bolenie żyją około 12 lat.
Ochrona.
Czas ochronny dla bolenia to okres od 1 stycznia do 30 kwietnia.
Wymiar ochronny – 40 cm.
Dobowy limit połowu: 2 szt.
Ciekawostki.
Boleń występuje pod wieloma nazwami. Najczęściej używane to: rapa, bolonek, bielec, fat, fatynka. Obserwowanie polowania dorosłego bolenia jest bardzo widowiskowe, ponieważ uderza on mocno ogonem w taflę wody.
Boleń